Kültür-SanatManşetTiyatro

UNESCO ITI, DT müdürlerini Türkiye’ye şikayet etti

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi, Hırvat Tiyatro Festivali’ne davet ettikleri Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay’ı Türkiye’ye şikayet etti.

UNESCO ITI Hırvatistan Merkezi’nin düzenlediği Hırvat Tiyatro Festivali’ne Türkiye’den Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay davet edildi. Masrafları UNESCO ITI Hırvatistan Merkezi karşılarken, davetlilerden programlara eşlik etmeleri ve böylelikle kültür sanat alanında işbirliğine adım atmaları istendi.

UNESCO ITI Hırvatistan Başkanı’nın Türkiye’ye gönderdiği yazıda ise Türk yetkililerin etkinliklere katılmadığına yönelik iddialar yer aldı. Gönderilen yazıda, tiyatro için davet edilip masrafları karşılanan isimlerin programlara katılmadığı ve Türk Büyükelçiliği’ne başvurup turist rehberi istediği iddia edildi.

Yazıda Türkiye’yi temsilen festivale katılan davetlilere ilişkin şu iddialara yer verildi:

“Ne yazık ki bu kişiler seminer ve tiyatro oyunlarını izlemek yerine dil bilmedikleri gerekçesiyle Türk Büyükelçiliği’ne başvurup Zagrep’i gezmek için turist rehberi talebinde bulundular, etkinliklere katılmadılar. Festivalin yönetim kurulu üyeleri ile uluslar arası seçkin konuklar bu üzücü duruma şahit oldular. Tiyatro festivalimiz için davet ettiğimiz Birecik ile Kayaokay’ın kültür ve sanat alanında işbirliği adımları atmak yerine turistik amaçla gelmiş olduklarını esefle belirtir, Türkiye devletinin itibarını zedeleyen bu beylerin durumunu takdirlerinize sunarım.”

Birecik, iddiayla ilgili  “Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinlik Hırvatların Nisan 2015’te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur” dedi.

Kayaokan ise, “Bizi orada hiç ağırlamadılar. Biz de bu durumu kendi makamlarımıza aktardık” dedi.

İşte o yazı:

unesco_iti_dt_mudurlerini_turkiyeye_sikayet_etti_belge

Etiketler
Daha Fazla Göster

Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı