Başlangıç / Kültür-Sanat / Edebiyat / Suyun Şairi Fuzuli Bugün Ölmüştü…

Suyun Şairi Fuzuli Bugün Ölmüştü…

Divan edebiyatının büyük şairi, asıl adı Mehmed bin Süleyman olan Fuzuli, 11 Ocak 1556’da hayata gözlerini yumdu.

Divan edebiyatının büyük şairi, asıl adı Mehmed bin Süleyman olan Fuzuli, 1483 yılında Irak’ta hayata gözlerini açtı. Önce müftü olan babasından, sonra devrinin sayılı âlimlerinden ilim tahsil etti. Gençliğini geçirdiği Bağdat, Necef, ve Kerbela’nın ruhani iklimi kendisine tesir etti.

Fuzuli ismini mahlas seçen şairin hayatı talihsizlik ve fakirlik içinde geçti. Bu hâl eserlerine hüzün ve yalnızlık olarak yansıdı. Safevi Devleti zamanında önemsenmeyen Fuzuli, Bağdat’ın fethinden sonra Kanuni Sultan Süleyman’dan iltifat gördü. Fuzuli, “Şikâyetname” adlı eseriyle bürokrasiyi yerdi, “Su Kasidesi”yle de edebiyatta müstesna bir yer edindi.

Yaşlılığında vebaya yakalanan şair, bu hastalığa çok fazla direnemedi. Fuzuli, 11 Ocak 1556 yılında hayata gözlerini yumdu…

Hakkında: Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

Kontrol Ediliyor

23. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri Sahiplerini Buldu…

Türkiye’de tiyatro-sinema dallarında en uzun soluklu ve sadece oyuncu ödülleri veren tek organizasyon olan “Sadri …

Bir Cevap Yazın