Başlangıç / Afyonkarahisar / Savaş Demiröz asker arkadaşı Uğur Mumcu’yu andı

Savaş Demiröz asker arkadaşı Uğur Mumcu’yu andı

 

Gazeteci, araştırmacı ve yazar Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te arabasına konulan bombanın patlamasıyla suikasta kurban giderek yaşamını yitirmişti.

Uğur Mumcu, 12 Mart döneminde bir yazısında “ordu uyanık olmalı” sözlerinden dolayı yargılandı ve 7 yıl hapse mahkum edildi. Karar Yargıtay tarafından bozuldu ve serbest bırakıldı. Sonrasında askerliğini yedek subay olarak yapması gerekirken Ağrı’nın Patnos ilçesinde “sakıncalı piyade eri” olarak tamamladı.

Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra Afyon’un güzide kişiliklerinden Savaş Demiröz’ün sosyal medya hesabından Uğur Mumcu ile ilgili bir anısını paylaşmak istedik. Savaş Abi hepinizin malumu Mali Müşavirlik mesleğinin yanı sıra Türk Sanat ve Türk Halk Müziği korolarına kişiliğiyle renk veren bir müziksever ve aynı zamanda hızını takip edemediğimiz bir seyahat ve fotoğraf tutkunu. İlerleyen yaşına rağmen gençlere taş çıkartan aktif yaşamıyla parmak ısırtmaya devam ediyor. Sosyal medyada son yaptığı paylaşımla yedek subaylık okulunda Uğur Mumcu ile beraber askerlik yaptığını öğreniyoruz. İşte Savaş Abi’nin o paylaşımı:

savas_demiroz_asker_arkadasi_ugur_mumcuyu_andi“Sevgili Uğur Mumcu ile Tuzla Piyade Okulu’nda 5 buçuk ay beraberdik. Aynı yedek subay taburu, aynı bölük, aynı takım ve de aynı mangada idim Uğur’la. 24 kişilik koğuşta beraber kalır, yürüyüş kolunda beraber yürür, aynı karavanadan tabaklarımıza beraber alırdık yemeklerimizi. Aynı havayı teneffüs edip aynı yemekleri yedik. Yedek subay okulunu bitirmemize 10 veya 15 gün kala Uğur bir gün dershanede bizlerle vedalaştı. Yarın mahkemem var, belki uzun süre görüşemeyiz dedi. Haklarımız helal olsun diye uğurladık sevgili Uğur’u. Daha sonra okulun son günü Uğur’a yedek subaylık verilmediğini ve er olarak Patnos’a gönderildiğini duyduk. Sakıncalı piyade… Biz sana haklarımızı helal ettik, sen de bize haklarını helal et sevgili Uğur. Sevgili sakıncalı piyade. Ruhun şad olsun.”

Hakkında: Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

Kontrol Ediliyor

Afyonkarahisar’da çekilen kısa filme ödül yağdı

Afyonkarahisar’da Çekilen Kısa Filme 5 Uluslararası Ödül Senaristliğini, Yapımcı ve Yönetmenliğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel …

Bir Cevap Yazın