Başlangıç / Gündem / Kızıl Ordu Korosu 64 Müzisyenini Birden Kaybetti

Kızıl Ordu Korosu 64 Müzisyenini Birden Kaybetti

Rus Savunma Bakanlığı’na ait TU-154 tipi askeri uçak kalkıştan kısa bir süre sonra Karadeniz’e düştü.

Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinden Suriye’nin Lazkiye şehrine gitmek üzere havalanan askeri uçak kalkıştan 20 dakika sonra radardan kayboldu. 92 kişiyi taşıyan Rus Savunma Bakanlığı’na ait uçağın enkazı Soçi sahiline yakın bir alanda bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı kazada kurtulan olmadığını duyurdu. Düşen uçakta bulunan yolcuların 64’ünün dünyaca ünlü Rus Kızıl Ordu Korosu üyelerinden olduğu açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, uçakta bulunanların bir listesini yayınladı. Buna göre; sekiz mürettebatla havalanan uçakta, dokuz gazeteci, sekiz askeri personel, iki sivil yetkili, bir uluslararası yardım organizasyonu çalışanı ve Kızıl Ordu Korosu’ndan 64 kişi bulunuyordu.

1928 yılında kurulan Kızıl Ordu Korosu, Türkiye dahil pek çok ülkede verdiği konserlerle tanınıyordu. Pek çok ülkede konserler düzenleyen Kızıl Ordu Korosu, Türkiye programında seslendirdiği Türkçe parçalarla da büyük beğeni topluyordu. Koro, 14 Haziran 2015’te İstanbul’da konser vermişti.

Dünyanın en büyük ordu korosu olan ve 1928 yılında özellikle savaş koşullarında askerlere ve SSCB halklarına moral vermek amacıyla gösterilerine başlayan Kızıl Ordu Korosu, değişik birliklerden gelen, farklı rütbelerde subay ve askerlerin görev aldığı solistler, koro elemanları, orkestra ve dans gruplarından oluşuyor.

Repertuvarında 2 binden fazla eser bulunan Koro, Rus halk şarkılarından opera aryalarına, pop müzik şarkılarından rock parçalarına kadar geniş bir yelpazede eserler seslendiriyor.

Altta Mehteran Takımımız ve Kızıl Ordu Korosu’nun birlikte seslendirdiği Ceddin Deden Marşı’nı dinleyebilirsiniz. Bir altta ise meşhur Polyushka Polye isimli marşın 1992’de Kızıl Ordu tarafından seslendirildiği videosunu izleyebilirsiniz.

 

Hakkında: Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

Kontrol Ediliyor

Afyonkarahisar’da çekilen kısa filme ödül yağdı

Afyonkarahisar’da Çekilen Kısa Filme 5 Uluslararası Ödül Senaristliğini, Yapımcı ve Yönetmenliğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel …

Bir Cevap Yazın