Başlangıç / Gündem / III. Milli Kültür Şûrası Toplanıyor

III. Milli Kültür Şûrası Toplanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen III. Milli Kültür Şûrası, 03-05 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek. Şûra kapsamında, 17 ana başlık altında komisyonlar toplanacak ve Kültür Politikaları için konuşmalar, sunumlar ve raporlar hazırlanacak.

Şûrada milli ve manevi değerler üzerine İlber Ortaylı, İbrahim Kalın, Mehmet Genç ve Nabi Avcı gibi önemli isimlerin oluşturduğu komisyonlar toplanacak ve kültürümüzün geçmişi, mevcut durumu ile geleceği masaya yatırılıp raporlar oluşturulacak.

Şûranın amacı ve kapsamı

Şûranın amacı, Millî, manevî, kültürel değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, yaymak, tanıtmak ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

Şûra kapsamında, 17 ana başlık altında toplanacak komisyonlarda yazar, sanatçı, kültür insanı ve akademisyenler tarafından sunumlar yapılarak müzakere edilecek ve Yeni Kültür Politikalarına esas teşkil etmek üzere bir nihaî rapor hazırlanacaktır.

Komisyonlar
* Kültür Politikaları Komisyonu
* Kültür Diplomasisi Komisyonu
* Kültür Ekonomisi Komisyonu
* Kültür Varlıkları, Müzeler ve Arkeoloji Komisyonu
* Sahne Sanatları Komisyonu
* Sinema, Radyo ve Televizyon Komisyonu
* Müzik Komisyonu
* Görsel Sanatlar Komisyonu
* Dil ve Edebiyat Komisyonu
* Yayıncılık ve Kütüphanecilik Komisyonu
* Medya ve Kültür Komisyonu
* Çocuk ve Kültür Komisyonu
* Mimari ve Kültür Komisyonu
* Şehir ve Kültür Komisyonu
* Yerel Yönetimler ve Kültür Komisyonu
* Yurtdışı Türkler ve Kültür Komisyonu
* Aile ve Kültür Komisyonu

Şûra Programı

Şûranın ilk gününde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı açılış programı olacaktır. Açılış ve protokol konuşmalarından sonra yöneticiliğini Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yapacağı, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, İbrahim Kalın, Mehmet Genç, Ahmet Güner Sayar, Atilla Koç, Doğan Hızlan ve İlber Ortaylı’nın katılımıyla iki oturum düzenlenecektir. Küçük bir konserin de verileceği şûrada, 2. ve 3. günler de oturumlar devam edecek ve son gün raporlar sunulacaktır.

Şura programı hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Hakkında: Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

Kontrol Ediliyor

23. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri Sahiplerini Buldu…

Türkiye’de tiyatro-sinema dallarında en uzun soluklu ve sadece oyuncu ödülleri veren tek organizasyon olan “Sadri …

Bir Cevap Yazın