Başlangıç / Milli Kültür Şurası / Hüseyin Öztürk – Milli Kültür Şurası

Hüseyin Öztürk – Milli Kültür Şurası

“Milli Kültür Şûrası” isim çok güzel. İçinin ne kadar dolu olup olmadığı maalesef ilk saatte görülmüştü.

Cumhurbaşkanımızı bekleyenler bir saat milli kültür çerçevesi içerisinde yer almayan ithal kültür müziği “arya” dinlediler.

Ha ne olurdu bir kişi çıkıp da “Beyler! Hiç olmazsa bugün milli kültür harmanı içerisinde yer alan bir müzik dinletin” deseydi ne olurdu? Puff…… 

Salon, “sözde milli kültür ile özde milli kültür arasında çatışıp durduğumuzun tam bir fotoğrafıydı”.

Milli kültür adı muhafazakâr kesimin yani benim de içinde bulunduğum güruhun ekmek kapısıdır.

Esasında milli kültüre karşı savaş açanların da ekmek kapısıdır. Onları da bir arada tutan unsur, toplumsal mutabakat değerlerimize karşı cephe alışlarıdır.

Yerli ve milli anlayışı benimseyenlere gelince durum bir hayli değil, çok hayli vahim.

İnanıyoruz ama inandığımız gibi hareket etmiyoruz. Okuyoruz ama okuduklarımıza uymuyoruz, anlatıyoruz ama anlattıklarımızla hemhal olmuyoruz.

Gösterişe, riyakârlığa, suiistimale gelince atmadığımız takla kalmıyor.

¥

Mesela yerel yönetimlerde kültür meselesi konuşulurken salonda İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve ekibi dışında ilçe belediyelerden kimse yoktu. 

Yani her fırsatta sömürdüğümüz ve şu anda benim de yaptığım gibi “ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün” ikaz, emir ve tavsiyesine uymamak için direniyoruz.

Yerli ve milli kültür meselesinde samimiyetine inandığım birkaç kişi varsa, bunların başında, ortasında, sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan gelir.

Cumhurbaşkanının katıldığı toplantılarda; göz kapaklarını bile kıpırdatmayarak, bir füze hızıyla Cumhurbaşkanının gözlerine gözlerini dikip, kendilerini fark ettirmek için bütün hücrelerini ayakta tutan ikbâlciler, “milli kültür şuuru içerisinde” hareket edebilseler, memleketin kültür haritası değişir.

Maalesef milli kültür şuurumuz, üstad Necip Fazıl’ın “Ahşap Konak’ta” yazdıklarına benziyor. Bugünlerde Ahşap Konağı yeniden okumalı.

Üstadın tabiriyle; “Et ve tırnak gibi muttasıl olması gereken ruh ve iman birbirinden çözülünce, nesiller arası çözülüş ve kopuş da vuku bulmuştur”.

¥

Doğulu gibi düşünüp, batılı gibi yaşamakla milli kültür oluşmuyor.

Çok değil, Cumhurbaşkanımızın şûrada yaptığı konuşmanın yüzde biri hayata geçsin, boyumuzdan aşar, milli olmaktan çatlarız.

Farkında olanlar vardır ama slogan milliyetçisi, slogan mücahidi, slogan milli kültürcüsü, slogan muhafazakârıyız.

Ne demek istediğim anlaşılmaz ve yanlış yorumlayanlar çıkarsa diye şunu söyleyivereyim.

Ailelerdeki çözülmelere bakın ne demek istediğim anlaşılır. Milli kültür şuuru açısından aile bireyleri arasındaki uçurumu görmezden gelince yara iyileşmiyor.

Oysa bizim kültürümüzde aileyi ayakta tutan maya, güçlü bir denklemle yoğrulan dini-milli değer yargılarımızdır.

Milli Kültür Şûrasının düzenlenmesi elbet yerinde bir çalışmadır. Emeği geçenlere teşekkür ederken, konuşulanların sözde değil, öze inmesini temenni edelim.

Yarına devam.

http://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/huseyin-ozturk/milli-kultur-surasi-18547.html

Hakkında: Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

Kontrol Ediliyor

III. Milli Kültür Şurası’nda Afyonkarahisar’ın Tek Sivil Katılımcısı Seyhun Sertan Oldu

Ülkemizin “Kültürel kalkınması” adına çok önemli bir adım olan III. Milli Kültür Şurası 03 – …

Bir Cevap Yazın