Başlangıç / Afyonkarahisar / Afyonkarahisar’da çekilen kısa filme ödül yağdı

Afyonkarahisar’da çekilen kısa filme ödül yağdı

Afyonkarahisar’da Çekilen Kısa Filme 5 Uluslararası Ödül

Senaristliğini, Yapımcı ve Yönetmenliğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.Yavuz Özer’in üstlendiği Devletle Tanışma adlı kısa film ödüle doymuyor.

2015 yılında Afyon ili Bayat kasabası Derbent köyünde çekilen film, 2016-2018 yılları arasında Amerika ve Avrupa’da toplam 35 film festivalinde finalist oldu ve bu festivallerden 5 ödül kazandı.

Senaristliğini, Yapımcı ve Yönetmenliğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.Yavuz ÖZER’in üstlendiği, Görüntü Yönetmenliğini ise Manas Khaldarov’un yaptığı “Devletle Tanışma” / “First Encounter With Authority adlı 17 dakikalık kısa filmin başrollerinde; Seyhun Sertan, Mehmet Yetere, Hanife Çakır ve Zeynep Özkan oynadı.

Film, 35 Uluslararası Film Festivalinde Finalist Oldu

Senaryosu 2009’da, çekimleri ise 2015’te tamamlanan kısa filmde Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’in hocası Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturuna atfen, 90’lı yıllar Türkiye’sinden ilham alan, çocukluk ve otorite kavramlarını sorgulayan filmde, zamansız ve mekânsız bir öykü anlatılıyor.

Film, 35 Uluslararası Film Festivalinde finalist olarak, Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya, Hindistan gibi birçok ülkenin önemli kısa film festivallerinde gösterildi.

Filmin finalist olduğu festivallerden bazıları; New York Uluslararası Film Festivali, New York Film Haftası, Toronto Film Haftası, Los Angeles Cine Festival, Aleksandria Film Festivali, Barcelona Planet Film Festivali, Londra Golden Scout Film Festivali, Goa Kısa Film Festivali ve son olarak Cannes Film Festivali Le Petit Cannes bölümünde finalist oldu.

Film bu festivallerden çeşitli ödüller kazandı.

Filmin Aldığı Ödüller:

  • New York Uluslararası Film Festivali: Özel Ödül (2016) – A.B.D.
  • Texas Kısa Film Festivali: En İyi Kısa Kurmaca Film Fragmanı (2016) – A.B.D.
  • Wendy’s Kısa Film Festivali: En İyi Kısa Kurmaca Film Fragmanı (2016) – A.B.D
  • Lozan Ouchy Film Ödülleri: Övgüye Layık Eser (2016) – İSVİÇRE
  • Bükreş 12 Month Film Festivali: En İyi Kurmaca Film (Mart-2016) – ROMANYA

Filmin Künyesi:

Yapım: POLEN FİLM
Senarist/Yapımcı/Yönetmen: YAVUZ ÖZER
Görüntü Yönetmeni: MANAS KHALDAROV
Yardımcı Yönetmen: AYZAT MADİKOVA
Ses/Işık: YUNUS SAĞDIÇ, ELİF ÖNAL
Oyuncular: SEYHUN SERTAN, MEHMET YETERE, HANİFE ÇAKIR, ZEYNEP ÖZKAN
Senaryo Tarihi: 2009
Çekimlerin Tamamlanması: 2015
Festivallerde Gösterim Tarihi: 2016-2018

 

 

Hakkında: Risus Medya

Risus Medya, Afyonkarahisar merkezli olarak kültür, sanat, etkinlik, magazin, eğitim ve yaşam haberleri ağırlıklı olarak yayın yapmayı prensip edinmiş bir haber sitesidir. Haber sitemizin maliyetleri, haber yayınları, editörlük, yazarlık ve diğer tüm çalışmalar gönüllü ekibimiz tarafından finanse edilmekte ve yerine getirilmektedir. Sizler de yeteneğinizin ve ilginizin olduğu konularda bu güzel ekibimizin içinde yer almak isterseniz risusmedya@gmail.com adresine yazarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kültür, sanat, etkinlik, magazin ve eğitim başta olmak üzere yayınlanmasını istediğiniz haberleri bize ulaştırabilirsiniz. Gerekli incelemeden sonra haberiniz en kısa sürede editörlerimiz tarafından yayına alınacaktır.

Kontrol Ediliyor

Zer 5. Altın Palmiye Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye’nin sinema, müzik ve televizyon alanında en prestijli ödüllerinden olan Zer 5. Altın Palmiye Ödül …

Bir Cevap Yazın